تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

lمطلبی در مورد خدا

  استیون هاوکینز دانشمند معروف و معلول انگلیسی برای جندمین بار وجود خدا را تکذیب کرد. 

  تفسیر : 

  هرچند معلولیت هاوکینز مانع رشد و خلاقیت او نشده است و به نوعی شخص هاوکینز خود نشانه ای از وجود خداوند است . اظهار نظر وی بسیار جالب است

  در باب نظر وی باید گفت : اشکال او اینجاست که برای کشف هر موضوعی بدنبال یک قوانین فیزیکی و یا یک فرمول کشف شده است . ولی آنان که وجود خدا آرامشان می کند بدانند ، اصولا وجود خدا با قوانین و کشفیات بشری موجود قابل اثبات نیست و کشف تمام هستی و علوم موجود نیز هیچ کمکی برای اثبات خدا نمی کند . چرا که  اصولا وجود خدا با ارقام ثابت نمی شود و حتی دیندارانی که خواسته اند اثبات وجود خدا را با علم موجود به اثبات برسانند نیز دچار گمراهی هستند . 

  اصولا علم قادر به درک خداوند نیست و هیچ دانشمندی نمی تواند سند برای اثبات خدا و یا رد آن بیاورد. یعنی همانگونه که ظرفیت وجود فهم انسان محدود است که به طور حتم نقطه پایانی دارد . وجود خداوند از این فهم و کمال بیرون و جدای از تمام فهم هاست . در ساده ترین مثال می شود گفت ؛هیچ گاه انسان  وجود خود را برای سوسک اشپزخانه به اثبات نمی رساند و سوسک آشپزخانه نیز آنقدر دقیق نیست که بخواهد از تمام توان انسان سر در بیاورد . به همین مثال ساده در حدی بسیار بالاتر و بسیار پیچیده تر وجود خداوند اثبات آن دشوار و یا رد آن بس دشوار تر است . بطور خلاصه و خارج از هرگونه تعصب عرض می کنم . خداوند نیازی ندارد که شما وجودش را قبول یا رد کنید . اما ضمیر وجودی شما نیازمند وجود اوست و در خلأ ترین حالت بی خدایی درون انسان او را دنبال می کند . حال فهم انسان هرچه قدر بیشتر باشد می خواهد بهتر آن را بشناسد و فهم و کمال هاوکینز نیز به مثال های ساده انگارانه کلیسا از وجود خدا راضی نمی شود و بدنبال حقیقتی درخشان تر و گویاتر است . اما باید قبول کنیم با مثال های ساده لوحانی که مدعی خداپرستی و دیانت هستند و در دفاع از وجود خدا با تعصب و یا با غداره و ایجاد وحشت عمل می کنند، خردمندان زیادی ناگزیر به خداگریزی و رد وجود خدایند. 


  این مطلب تا کنون 43 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 6 دي 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160391
 • بازدید امروز :297955
 • بازدید داخلی :33872
 • کاربران حاضر :237
 • رباتهای جستجوگر:378
 • همه حاضرین :615

تگ های برتر